Wybielanie zębów jest obecnie jednym z najchętniej wykonywanych przez pacjentów zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej. Wyróżnia się dwie najpopularniejsze metody wybielania zębów, które są bezpieczne dla pacjenta: wybielanie nakładkowe i laserowe. Wybielanie nakładkowe polega na zastosowaniu specjalnego żelu wybielającego zęby, który pacjent w warunkach domowych aplikuje do specjalnie przygotowanych dla niego w gabinecie nakładek. Nakładki takie zakłada się codziennie na 2–10 godzin, najczęściej przez 14 dni. Natomiast w gabinecie stosuje się metodę termokatalityczną. Polega ona na nałożeniu na zęby środka wybielającego o wysokim stężeniu i przyspieszeniu procesu wybielania za pomocą ciepła i światła – zwykle lasera bądź specjalnej lampy.
Czy wiesz, że według najnowszych badań ankietowych, około 50% pytanych pacjentów jest niezadowolonych ze swojego koloru zębów? A przecież to uśmiech jest jednym z istotnych elementów określających wygląd zewnętrzny i wizerunek twarzy.
Przygotowanie do zabiegu
Przed przystąpieniem do zabiegu wybielania należy upewnić się, że nie ma żadnych przeciwwskazań. Najważniejsze przeciwwskazania to: alergie na składniki środka wybielającego, stany zapalne, ciąża, okres karmienia piersią, choroby przyzębia, nieszczelne wypełnienia, próchnica zębów.
Aby być dobrze przygotowanym na wybielanie zębów, powinno ono być poprzedzone profesjonalnym oczyszczeniem zębów (powinno się je przeprowadzić minimum 3 tygodnie przed zabiegiem). Zaleca się również wyleczenie ubytków próchnicowych, wymianę wypełnień amalgamatowych i wyleczenie stanów zapalnych. Więcej o profesjonalnym oczyszczaniu zębów przeczytasz w naszym artykule Fluoryzacja, piaskowanie, skaling – nowoczesne sposoby na zdrowy i piękny uśmiech.
Wskazania po wybielaniu zębów
Tuż po zabiegu wybielania, zęby są bardzo wrażliwe i podatne na barwienie przez napoje, posiłki czy papierosy. Dlatego przez minimum 48h po zabiegu należy stosować tzw. białą dietę. Polega ona na wyeliminowaniu najbardziej barwiących produktów z diety. Należy unikać zwłaszcza kawy, herbaty, wina i mocno barwiących owoców i warzyw (np. jagody, buraki). Aby uzyskać najlepsze rezultaty poleca się stosowanie tej diety nawet do dwóch tygodni po zabiegu. Ponadto, warto zacząć stosować specjalistyczne pasty chroniące przed nadwrażliowścią zębów, pomocne są także preparaty fluorkowe.
Efekty wybielania mogą się utrzymywać nawet do dwóch lat. Wpływają na to utrzymywana w tym okresie higiena jamy ustnej, dieta czy inne nawyki.
W naszym gabinecie oferujemy profesjonalne zabiegi wybielania zębów przy użyciu specjalnych preparatów pod kontrolą lekarza oraz wybielanie nakładkowe. Jeśli interesuje Cię przeprowadzenie zabiegu wybielania zębów skontaktuj się z nami!