Implantologia – wszystko o implantach zębów

Implantologia to najnowocześniejsza metoda na uzupełnianie braków uzębienia. Pozwala ona na odtworzenie utraconych zębów, np. w wyniku uszkodzeń, urazów czy niewystarczającej higieny. Dziś uznaje się, że implant wraz z koroną najlepiej i najbezpieczniej odtwarza utracony ząb, nie uszkadzając pozostałych zębów. Implanty są trwałe i praktyczne, a do tego nie powodują dyskomfortu, który zwykle odczuwa się używając protez ruchomych.

Czym są implanty?

Implant zębowy to nic innego jak „śrubka” wykonana z tytanu, którą wszczepia się w miejsce utraconego zęba. Po pewnym czasie implant zrasta się z kością i naśladuje korzeń zęba naturalnego. Następnie przystępuje się do zamontowania krony protetycznej, której kolor można idealnie dopasować do barwy reszty uzębienia. U pacjentów bezzębnych można wykonać pełną protezę zamocowaną na implantach.

Pacjenci mogą się spotkać z różnymi rodzajami implantów, najpopularniejsze są jednak implanty tytanowe – najdłużej stosowany typ implantów. Są one bardzo trwałe i bezpieczne dla większości pacjentów, jednak ich mankamentem jest kolor. Ze względu na ich srebrny odcień mogą one (chociaż nie powinny) być widoczne u niektórych pacjentów. Bardziej estetyczną alternatywą mogą być implanty cyrkonowe, ponieważ ich kolor i wygląd dużo bardziej przypominają tkankę zębową. Do tego są one bardzo wytrzymałe oraz odporne na czynniki zewnętrzne, np. zmiany temperatury, spożywanie kwaśnych substancji, itp.

Implantologia – jak przebiega zabieg?

Zabieg poprzedzony jest konsultacją z lekarzem. Wszczepienie implantów przeprowadzane jest na jednej wizycie przy użyciu znieczulenia miejscowego. Wszczepienie pojedynczego implantu trwa ok. 20-40 min, więc czas trwania całego zabiegu będzie się wahał w zależności od ilości implantów. Sam proces polega na wkręceniu śruby w dziąsło oraz założeniu szwów, które zdejmuje się po około tygodniu. Czas gojenia zwykle trwa od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Przy odpowiedniej higienie implanty będą Ci służyć całe życie.

Przeciwwskazania

Do najważniejszych bezwzględnych przeciwwskazań wstawienia implantów należą:

  • ciąża
  • nowotwór
  • nieustabilizowana cukrzyca
  • choroby jamy ustnej – wszystkie choroby jamy ustnej i zębów (np. próchnica) muszą zostać wyleczone przed zabiegiem
  • wiek – zabieg może być wykonany tylko u osób, które zakończyły proces rozwijania kości szczęki, zwykle rozwijają się do 16-17 r.ż., ale w niektórych przypadkach może to być nawet 20 r.ż.

Ponadto, konsultacja z lekarzem może wykazać inne przeciwwskazania, związane np. z przyjmowanymi lekami, paleniem tytoniu czy schorzeniami kostnymi.

Jeśli interesuje Cię implantologia, skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej!