Choroby przyzębia – Skutki, prewencja i leczenie

Choroby przyzębia to najczęstsza przyczyna utraty zębów po 35 r.ż., w Unii Europejskiej cierpi na nie ok. 60% populacji. W tym artykule opowiemy o tym, jak powstają, jak się je leczy oraz co można zrobić, żeby im zapobiec.

Choroby przyzębia

Zacznijmy od początku – czym jest przyzębie? Jest to zespół tkanek otaczających zęby. W jego skład wchodzą: dziąsło, ozębna, cement korzeniowy, kość wyrostka zębodołowego. Choroby przyzębia można zatem podzielić na dwa rodzaje: zapalenia dziąseł oraz zapalenia przyzębia (potocznie nazywane paradontozą). Zapalenie dziąseł to najwcześniejszy etap choroby, jest on również najłatwiejszy w leczeniu. Nieleczone przez długi czas może rozwinąć się w zapalenie przyzębia – wtedy zmiany zaczynają obejmować także kość i więzadła zęba. Do głównych przyczyn zapalenia dziąseł i chorób przyzębia zalicza się nieprawidłową higienę jamy ustnej, wady zgryzu, bruksizm, choroby ogólnoustrojowe, niewłaściwe wykonane wypełnienia i uzupełnienia protetyczne. Stan zapalny jest najczęściej wywołany przez bakterie – znajdujące się w płytce nazębnej, która przekształca się w kamień nazębny. Co za tym idzie, kamień należy usunąć jak najszybciej, aby zatrzymać postęp choroby.

Skutki choroby przyzębia

Skutki chorób przyzębia mogą być różne – od czysto estetycznych, po głębokie medyczne konsekwencje. Może dojść do znacznego pogorszenia wyglądu zębów, mogą pojawić się przerwy pomiędzy zębami, co wpłynie źle na wygląd uśmiechu. W gorszych przypadkach można nawet stracić zęby. Głębokie zmiany w dziąsłach mogą również spowodować, że ciężej będzie potem zamontować protezy lub implanty.

Ponadto, choroba przyzębia wpływa również na inne aspekty zdrowia. Między innymi, może pogarszać przebieg cukrzycy, rozwijać choroby układu oddechowego czy zwiększać prawdopodobieństwo udaru mózgu. Niektórzy uważają nawet, że może mieć wpływ na występowanie nowotworów.

Leczenie chorób przyzębia

Choroby przyzębia rozpoczynają się zazwyczaj od stanu zapalnego, który niszczy dziąsło i otaczające tkanki, wywołanego przez bakterie – znajdujące się w płytce nazębnej, która przekształca się w kamień nazębny. Dlatego tylko systematyczne usuwanie złogów nazębnych, regularne przeglądy stanu uzębienia i utrzymanie poprawnej higieny jamy ustnej, może nam pomóc zredukować występowanie zapalenia dziąseł nawet do 90 %. W przypadku nie dbania o codzienną higienę jamy ustnej, płytka nazębna nawarstwia się, przekształca w kamień nazębny i w konsekwencji dochodzi do rozchwiania zębów oraz konieczność ich usunięcia. W naszych gabinetach oferujemy kompleksowe leczenie chorób przyzębia na każdym etapie – od prewencji w postaci profesjonalnego oczyszczania płytki nazębnej z kamienia aż po rekonstrukcję zębów. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej.