Korekta kształtu zęba – przebieg zabiegu

Korekta kształtu zęba to zachowawcza i niedroga opcja, która pomaga poprawić wygląd Twojego uśmiechu. Jeśli nie podoba Ci się kształt Twoich zębów i chcesz go zmienić, ten zabieg jest idealny dla Ciebie 😀

Niedoskonałości lub problemy, takie jak lekko zachodzące na siebie lub nieregularnie ukształtowane zęby czy drobne ułamania zębów, często można naprawić za pomocą niewielkiej zmiany kształtu i konturowania zębów.

Czym jest korekta kształtu zęba?

Korekta kształtu zębów, zwana również konturowaniem zębów, to technika stomatologii estetycznej, w której usuwa się niewielkie ilości szkliwa w celu zmiany kształtu, długości lub powierzchni jednego lub więcej zębów. Nawet kilka milimetrów redukcji w odpowiednich miejscach może naprawdę poprawić wygląd zębów. Proces ten często łączy się z “bondingiem” – kosmetycznym zabiegiem stomatologicznym, który wykorzystuje materiał kompozytowy do rzeźbienia i modelowania zębów.

Jak przeprowadzany jest zabieg?

Korektę kształtu zębów wykonuje się przy użyciu narzędzi dentystycznych i ścierania. Stomatolog może zlecić wykonanie rentgenu dentystycznego przed korektą i konturowaniem, aby upewnić się, że zęby są zdrowe.

Podczas zabiegu dentysta zaznacza na zębie, które obszary wymagają korekty. Do umiejętnego wyeliminowania lub zminimalizowania niedoskonałości na powierzchni zębów stosuje się narzędzie do piaskowania. Natomiast do konturowania boków zębów można użyć specjalnych pasków przypominających papier ścierny. Na koniec zęby są wygładzone i polerowane.

Plusy i minusy korekty kształtu zębów

Chociaż korekta kształtu i konturowanie to dość zachowawcze podejście do zmiany wyglądu zębów, nadal ważne jest, aby rozważyć zalety i wady tych procedur, aby sprawdzić, czy są odpowiednie dla Ciebie.

Po pierwsze, zabieg jest praktycznie bezbolesny – ponieważ podczas zabiegu usuwane jest tylko szkliwo powierzchniowe, na ogół pacjenci nie odczuwają dyskomfortu i znieczulenie nie jest wymagane. Ponadto, korekta kształtu może wpływać pozytywnie na zdrowie zębów. Usunięcie drobnych niedoskonałości, w których może osadzać się kamień nazębny i płytka nazębna, zmniejsza ryzyko próchnicy i chorób dziąseł. Do tego, jeśli nie jesteś gotowy na założenie aparatu ortodontycznego, korekta kształtu może go zastąpić (w niektórych przypadkach). Zabieg sprawia, że zęby wyglądają prościej i nie nachodzą na siebie.

Jednym z minusów jest subtelność zmian. W przeciwieństwie do niektórych zabiegów stomatologii estetycznej, korekta kształtu i konturowanie nie zmieni radykalnie wyglądu Twojego uśmiechu ani nie sprawi, że zęby będą bielsze. Aby uzyskać bardziej zauważalny efekt, możesz wybrać licówki. Korygowanie i konturowanie zębów eliminuje tylko niewielkie niedoskonałości, a licówki pokrywają całą przednią powierzchnię zębów, nadając im zupełnie nowy wygląd.

Ważnym elementem, o którym należy pamiętać jest ryzyko uszkodzenia zęba. W zależności od tego, ile szkliwa jest usuwane podczas kształtowania i modelowania zębów, mogą one stać się nadwrażliwe. Jeśli usunie się zbyt dużo szkliwa, można także być narażonym na złamanie zęba.

Przeciwwskazania

Korekta kształtu zęba to metoda odpowiednia dla osób, które potrzebują drobnych korekt lub napraw, aby poprawić wygląd zębów. Jednak zmiany kształtu i konturowanie zębów nie są odpowiednie dla osób z mocno zepsutymi zębami, kanałami korzeniowymi lub niezdrowymi dziąsłami.

Czasami korygowanie i konturowanie zębów jest pierwszym krokiem do szerszej pracy w stomatologii estetycznej. Procedury, takie jak licówki, wybielanie zębów i wydłużanie koron, można na długo po zmianie kształtu i konturowaniu zębów.

Jeśli interesuje Cię poprawa wyglądu Twojego uśmiechu, umów się na konsultację w jednym z naszych gabinetów!