Leczenie białych plamek metodą ICON

Leczenie białych plamek na powierzchni zębów metodą ICON to rewolucyjny zabieg, który może poprawić wygląd zębów bez wiercenia czy wybielania.

Co powoduje białe plamy?

Białe plamy są bardzo częste i może je powodować szereg czynników, w tym:

  • Fluoroza – nadmierna podaż fluoru w okresie rozwojowym.
  • Odwapnienie – jest to utrata minerałów ze szkliwa i może wystąpić podczas leczenia aparatem stałym. Często podczas noszenia aparatu pacjent nie jest w stanie utrzymać wystarczającej higieny jamy ustnej, ponieważ trudniej jest wtedy umyć zęby.
  • Białe plamki na zębach dorosłych z powodu urazu w dzieciństwie.

Plamki mogą również być jednym z początkowych objawów próchnicy.

Jak można je leczyć?

Leczenie białych plamek metodą ICON
Zdjęcie przed rozpoczęciem leczenia

Wiele osób myli białe plamy z przebarwieniami i uważa, że ​​ogólny kolor zęba można poprawić przez wybielanie zębów. Wybielanie nie miałoby jednak pożądanego efektu, ponieważ białe plamy nadal będą jaśniejsze niż reszta zęba. W skrajnych przypadkach, może nawet pogorszyć wygląd zęba, rozjaśniając jeszcze bardziej kolor plamek.

W przeszłości jedynym sposobem leczenia zębów z białymi zmianami było pokrycie ich łączeniem kompozytowym lub licowaniem. Tego rodzaju zabiegi wymagają usunięcia lub zniszczenia zdrowego materiału zęba i nie są preferowane przez współczesnych dentystów.

W naszym gabinecie oferujemy zabieg metodą ICON, który może przywrócić naturalny kolor zęba bez konieczności wiercenia. Ta minimalnie inwazyjna metoda wykorzystuje proces infiltracji w celu wyrównania koloru białych plam z resztą zęba.

Przebieg zabiegu metodą ICON

Leczenie białych plamek metodą ICON
Zdjęcie po wybielaniu w celu uzyskania jeszcze lepszego efektu ale wciąż bez zlikwidowanej plamki

Zabieg jest nieinwazyjny i bezbolesny, bez użycia wierteł. Szkliwo jest najpierw polerowane i oczyszczane, następnie po wysuszeniu nakładany jest preparat ICON. Po usunięciu białych plamek, ząb naświetla się lampą polimeryzacyjną oraz jeszcze raz poleruje. Podczas zabiegu struktura zęba pozostaje nienaruszona, jedynie poleruje się jego powierzchnię.

Leczenie białych plamek metodą ICON
Efekt końcowy po zabiegu

Jeśli chodzi o skuteczność, metoda ta działa na większość plamek już po 1 zabiegu, jednak w przypadku głębszych przebarwień może zajść potrzeba powtórzenia go 2-3 razy. Ponadto metoda ICON jest bardzo korzystna dla szkliwa – powoduje, że powierzchnia zęba jest bardziej szczelna, co przyczynia się do prewencji próchnicy. Metodę tę można również stosować w początkowym, bezinwazyjnym leczeniu zmian próchnicowych.

Jeśli interesuje Cię zabieg z użyciem preparatu ICON lub chcesz umówić się na konsultację,