Pierwsza wizyta dziecka u dentysty

Rozpoczęcie współpracy ze stomatologiem

Kiedy zabrać dziecko na pierwszą wizytę w gabinecie stomatologicznym? Dlaczego ma ona tak ważne znaczenie? Pierwsza wizyta decyduje o podejściu dziecka do dentystów na całe życie – warto zatem sprawić, aby było to pozytywne doświadczenie.

Rozpoczęcie współpracy ze stomatologiem

Pierwsza wizyta z małym pacjentem powinna się odbyć, kiedy zaczną się pojawiać u niego pierwsze zęby, czyli nie później niż między 6 i 12 miesiącem życia. Oczywiście istnieją wyjątki od tej reguły – jeśli dziecko urodzi się już z zębami lub wystąpią inne problemy z dziąsłami, zdecydowanie należy zgłosić się do gabinetu wcześniej. Brak zębów nie znaczy jednak, że nie trzeba w ogóle przejmować się higieną jamy ustnej. Należy pamiętać o przemywaniu dziąseł gazikiem owiniętym na palec i zwilżonym wodą lub naparem z rumianku.

Pierwsza wizyta nie powinna natomiast odbywać się, kiedy już dzieje się coś złego. Dziecko wtedy może się przestraszyć i zacząć kojarzyć dentystę z bólem. Jeśli natomiast zdąży oswoić się z gabinetem i stomatologiem, kiedy przyjdzie na zwykły przegląd, będzie mu łatwiej w przyszłości. Takie kontrole powinno się wykonywać co ok. 3 miesiące, żeby mieć pewność, że zęby nie psują się i rozwijają się prawidłowo.

Wpływ rodziców

Podejście rodziców do higieny jamy ustnej czy wizyt w gabinecie ma wielki wpływ na dziecko. Trzeba mu zatem pokazać, jak dba się o zęby w domu i regularnie robić to przy nim. Z tego samego powodu należy starać się nie wspominać przy nim, że wizyty u dentysty są straszne czy bolesne, nawet jeśli sami bardzo ich nie lubimy. Wizytę należy raczej traktować jako coś neutralnego, co pozwoli dziecku oswoić się z gabinetem i lekarzem. Dlatego też należy zdecydować się na stomatologa, który ma dobre podejście i chętnie pracuje z dziećmi. Dzięki temu dziecko będzie chętniej chodzić na kontrole i dbać o higienę jamy ustnej, co przyczyni się do mniejszej szansy chorób w przyszłości. Dzięki temu zmniejsza się także ryzyko potrzeby nieprzyjemnego dla dziecka leczenia.

Co najważniejsze, należy zawsze pamiętać, że wizyty są potrzebne dla zdrowia i prawidłowego rozwoju zębów dziecka. A im wcześniej nauczymy malucha, że to ważna część życia, tym większe prawdopodobieństwo, że w przyszłości nie będzie miał problemów z dbaniem o swoje zęby.

Szukasz stomatologa, który ma dobre podejście do dzieci i chętnie podejmie współpracę z Tobą i Twoją pociechą? Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej! Lub umów się na wizytę online bezpośrednio przez ZnanyLekarz.pl