Czym jest kamień nazębny?
Kamień nazębny to inaczej twardy osad, który powstaje na skutek zwapnienia płytki nazębnej. Płytka nazębna jest to miękki osad, który składa się głównie z bakterii, a one z kolei są powodem powstawania ubytków próchnicowych w naszych zębach. Wspomniana wcześniej płytka nazębna odkłada się na powierzchni zębów już w kilka godzin po szczotkowaniu. Jeśli osad ten nie zostanie dokładnie usunięty przekształca się w kamień nazębny. Podczas gdy zwykły osad jest łatwy do usunięcia samodzielnie, kamień jest dużo trudniejszy i można sobie z nim nie poradzić jedynie szczoteczką czy nicią dentystyczną. Przyczyną rozwoju kamienia może być m.in. zła dieta, uzależnienie od papierosów czy niewystarczająca higiena jamy ustnej. Ograniczenie powstawania płytki nazębnej jest możliwe poprzez staranne szczotkowanie zębów przy użyciu miękkich szczoteczek, past do zębów oraz stosowania nici dentystycznych.
Czym jest skaling zębów?
Skaling to zabieg polegający na usuwaniu kamienia nazębnego. Do wykonania tego zabiegu potrzebny jest skaler. Urządzenie to działa na zasadzie generowania drgań o bardzo wysokiej częstotliwości, nawet kilkudziesięciu tysięcy razy na sekundę. Dzięki temu, przyłożona do zęba końcówka skalera przenosi drgania na powierzchnię zęba, sprawiając że kamień nazębny łatwo pęka i odpryskuje. Wyróżnia się dwa rodzaje skalingu:
- skaling naddziąsłowy – polega na usunięciu kamienia nazębnego z powierzchni korony zęba. Jest to najpopularniejszy rodzaj zabiegu, który wykonuje się praktycznie u wszystkich pacjentów. Po jego wykonaniu najczęściej również wykonuje się polerowanie powierzchni zębów, aby zapobiec odkładaniu się kamienia w przyszłości.
- skaling poddziąsłowy – polega na usunięciu kamienia nazębnego, który odkłada się pod powierzchnią dziąseł. Różni się tym, że dodatkowo trzeba użyć narzędzi ręcznych (kiret), w celu dostania się do wszystkich trudno dostępnych miejsc.
Dla kogo jest skaling?
Skaling zębów poleca się wykonywać 1-2 razy w roku, a nawet częściej w przypadku osób palących. Dzięki chłodzonym wodą głowicom, zabieg jest praktycznie bezbolesny. Ponadto, zabieg wykonany skalerem ultradźwiękowym jest dużo delikatniejszy i bardziej skuteczny niż ręczne usuwanie kamienia. Kto natomiast nie powinien poddawać się takiemu zabiegowi? Przeciwwskazaniami są:
- rozrusznik serca,
- pourazowe odklejanie siatkówki oka.
W tych przypadkach problemem są ultradźwięki, dlatego takim pacjentom zaleca się więc skaling tradycyjny – wykonywany przy pomocy narzędzi ręcznych.
Jeśli zdecydowałeś się na wykonanie tego zabiegu, skontaktuj się z nami i umów się na wizytę.